Szenzomotoros tréning
Egy fejlesztő módszer, amely a gyermek születésétől kb. tíz-tizenkét éves koráig alkalmas az idegrendszeri éretlenség tüneteinek csökkentésére. Az idegrendszeri éretlenség nem ritka dolog, minden harmadik gyerek lehet érintett, a tünetek pedig nagyon sokszínűek. A tanulási zavarok döntő többségében éppen az idegrender nem megfelelő érettsége, nem megfelelő szervezettsége és esetleg annak sérülése miatt alakulnak ki.
A szenzomotoros terápiával az érési folyamatokat tudjuk beindítani. "Szenzo-" azt jelenti, hogy érző, először az érzőpályák működését serkentjük, ezáltal javul a hallásfigyelem, látásfigyelem, egyensúlyérzék, izomtónus, s emellett vagy ezt követően a "motoros", mozgást kivitelező rendszer működését javítjuk a módszer segítségével. Egyszerűbben megfogalmazva a környezetünkből érkező hatásokat az előre megtervezett mozgáson keresztül rendszerezzük, és így fejlesztő hatást érhetünk el az idegrendszerben.
Regressziós szemlélettel dolgozunk, olyan ingerek pótlására törekszünk, amelyek a gyermek korábbi életszakaszában kimaradtak, vagy nem voltak elegendőek a fejlődés lépcsőfokainak megszilárdulásához. Olyan gyakorlatok vannak a feladatsorban, amelyek segítségével sok tapasztalatot szerez a gyermek a legkülönfélébb helyzetekben. Ezek segítségével igyekszünk „bekapcsolni” az agy azon részeit is, amelyek eltérően működnek.
Számos szenzomotoros terápia közül a TSMT azért egyedi, mert...
Kérem, az indokok felsorolásakor, végezetül engedjenek meg egy személyes megjegyzést! Tanulmányaim során sok terápiával találkoztam, amelyekkel valóban sikeresen lehet segíteni a gyermek képességeinek fejlesztésében. Ám a TSMT az a terápia, amely önmagában alkalmas arra, hogy az idegrendszerben beindítson pozitív változásokat, s egyúttal a legkülönbözőbb területeken komoly fejlődés érhető el a gyermeknél. Nem csodaszer, hiszen vannak esetek, amikor nem a TSMT a legalkalmasabb segítség, de megfelelően alkalmazva eredményes, komplex és eredeti. Más mozgásterápiás eljárást is elvégeztem, de ezen a terápiás módszeren keresztül tudtam a gyermekek fejlesztésében a leghatékonyabban segíteni (pl. beszédindítás, mozgáskoordinációs problémák, éretlenségi tünetek, tanulási problémák...).
A következőkben azt szeretném felsorolni, milyen tünetek esetén gondoljunk a TSMT terápiára.
Csecsemőkor (0-1 év)
Kisdedkor (1-3 év)
Kisgyermekkor (3-7 év)
Javítja
Ha szülőkben az iskolakezdést illetően vannak bizonytalanságok, kérdések, vajon tudja-e majd teljesíteni az iskola követelményeit a gyermek, kérhetik öt éves kor fölött a TSMT Állapot- és mozgásvizsgáló (AMV) tesztjének felvételét. Ez a vizsgálat öt nagy területet néz részletesen, az idegrendszer érettségét is felméri a 21 játékos feladaton keresztül. Objektív, pontozáson alapul, amiből százalékos eredményt adok. Ha ekkor derül fény hiányosságra, még van lehetőségünk azt a beiskolázásig javítani.